Jak proti zabíjení a ničení?!

Sdružení pro světovou spolupráci

Co vlastně dnes brání lidem, aby se domluvili, že chtějí žít? A že k tomu stačí se domlouvat a volit dva vedoucí lidi, kteří to zařídí; když je teď to domlouvání tak snadné.

Organizace světa s dvěma póly ukazuje, jak je možné sladit hospodářské zájmy s udržováním míru podle Nobelovy myšlenky o významu dostatečného množství účinných zbraní. A že při troše dobré vůle jde, pro obě strany výhodně, ta rovnováha testovat bez ubližování lidem a s ničením materiálu jen v omezené míře.

Civilizaci by mohla zničit, byť pomaleji, i degenerace o které psali Huxley a Orwell, když jeden pól příliš převáží. Každý monopol je nebezpečný!

I „světová multipolarita“ by byla nebezpečná: tím, že účinně zamlží snahu jedné mocnosti poroučet všem; zamlží tím, že jí umožní vymlouvat se na počínání těch ostatních. Její výsledek byla první i druhá světová válka. I teď vidíme, že významné množství lidí ve velmocích připouští možnost té třetí a zřejmě si zapírá, že by po ní na Zemi zůstaly naživu jen takové organizmy, jako štěnice a nižší. Válka se zabíjením je pitomost politiky! Připomínejme těm občanům jejich odpovědnost za tu volbu! Praktičtí humanisté, jako byli prezidenti Wilson a Masaryk, mohou tu rovnováhu udržovat tak, jako vědci využívají dobrou míru konkurence a spolupráce.

Teď vše závisí na dobré vůli a dohodě pánů Trumpa a představitele ŠOS, nejspíš pana Putina.

Překonávají oba dobře pomluvy od všech těch, kdo potřebují, aby se nedohodli?
Proč se jich OSN ani média neptají na mírové řešení, které se sotva některý z nich odhodlá veřejně odmítnout?!
Jsou jejich voliči s činy jejich dobré vůle spokojeni?
Jak je to vlastně s trestným činem neposkytnutí pomoci těmito dvěma lidmi?

Svět je dnes už malý: když se někdo chce domluvit prostřednictvím svých známých s kýmkoliv jiným na Zemi, stačí na to průměrně méně než čtyři další kontakty. (Připravujeme překlady dalších kapitol kromě angličtiny i do němčiny a ruštiny.)

Zazpívejme si společně s co nejvíc dalšími naši znělku Proti větru.