-------- Forwarded Message --------

Subject:

Re: Fwd: slíbená formulace pozitivního dotazu {...}

Date:

Tue, 13 Feb 2018 09:30:25 +0100

From:

Tomáš Pečený Global Co-operation <tomas.peceny@global-cooperation.cz>

To:

doc. Klapka, {...}

{Ve svých dopisech nahrazuji kousky tím, co jsem tam měl napsat, kdybych byl psal pozorněji; v dopisu od {...} tak nahrazuji překlep.
Tomáš Pečený, 13.2.18}

Ahoj Jindro a {...},
     děkuju vám za tu informaci. Na tom základě je totiž jasně možné správné fungování toho našeho Sdružení. Stačí "jen", když si každý zúčastněný dobře vybere čtyři globálně odpovědné lidi, které zná, a vysvětlí jim o co jde; a dál už to může jít "samo" exponenciálně, jako v tom starověkém příběhu o jenom zrnku na první políčko šachovnice a dvojnásobku počtu zrnek proti každému předchozímu políčku .
On this basis, it is clearly possible for our Association to function properly. It is sufficient "just" when each participant chooses well the four globally responsible people he knows and explains them the matter; then it can continue "automatically" exponentially, as in that ancient story of just a grain on the first checker box, and twice the number of grains against each previous field.
     Proto tuhle výměnu dopisů, patřičně anonymizovanou podle pravidel u toho seznamu, uveřejňuji na základě Tvého souhlasu v naší rubrice Podněty od dalších lidí.
      Zdraví a pohodu,
            Tom

On 13.2.2018 00:55, {...} wrote:

    Ahoj Jindro,
    mam dojem, ze to mohlo byt nekdy kolem obdobi Prazskeho jara, kdy jsem si v nejakem zahranicnim casopise typu Nature nebo Sci American precetl o pokusu americkeho psychologa Stanleyho Milgrama dokazat, ze svet je maly, protoze kdyz se nekomu da za ukol kontaktovat prostrednictvim svych znamych libovolne vybranou jinou osobu na zemekouli, tak na to prumerne staci 6 kontaktu. Ted si ctu, ze diky facebooku na to dnes staci jen 3,57 dalsich kontaktu.
It may have been around the Prague Spring, when I read, in a foreign Nature or Sci American magazine, about the American psychologist Stanley Milgram's attempt to prove that the world is small: when someone is going to contact, through his acquaintances, any other person selected on the Earth, so the average number of chain links is 6. Now I read that thanks to facebook only 3.57 other contacts is sufficient today.
            Pozdravy, {...}-------- Forwarded Message --------

Subject:

slíbená formulace pozitivního dotazu {...}

Date:

Sat, 10 Feb 2018 11:12:17 +0100

From:

Tomáš Pečený Global Co-operation <tomas.peceny@global-cooperation.cz>

To:

doc. KlapkaNazdar Jindro,

   opakuji: {...} mi před (~40) lety řekl jako zajímavost, že od každého člověka na Zemi ke každému jinému vede posloupnost asi šesti jeho známého-jeho známého-jeho známého-jeho známého-jeho známého-jeho známého. Tu věc jsem si ověřoval, kupodivu to tak v nedávné minulosti a současnosti opravdu je.

Ty otázky pro {...}:

1/ citace: z jakého pramene tu informaci měl?

2/ Ví něco o tom, jak se ta věc vyvíjí? Odkud to ví? Je to teď podstatně méně než těch šest?

      Zdraví a pohodu,

            Tom