TP: Proč jste dal svůj podporující hlas Davidu Lecomte? Znáte lepší řešení, jak zastavit zabíjení a ničení v té části Ukrajiny, než je náš názor, že je potřeba inspirovat vedoucí činitele Ruska a NATO k vyjednávání a dohodě na tom, že se tam přestane bojovat?

JS: Existuje mnoho způsobů, jak vyřešit tento konflikt. Stejně jako jiné zmrazené konflikty - Abcházii, ~Podněstří, Osetii a další.

     Všechno záleží na politickém rozhodnutí v Kremlu.

     Už bylo navrženo několik plánů, všechny Rusko blokovalo:

- Obnovení kontroly nad ukrajinsko-ruskou hranicí pro Ukrajinu, zahrnující zvláštní statut pro Doněcko, obnovení bezpečnosti a provádění voleb podle ukrajinského práva - podle Minských dohod. Rusko odmítá obnovit ukrajinskou kontrolu nad jejími hranicemi, která je zřejmě důležitá pro bezpečnost při těch volbách. Místo toho Rusko dodává rebelům vojáky, zbraně a oficiálně je uznává v ruských právních předpisech.

- Zřízení mírových sborů OSN na ukrajinsko-ruských hranicích a okupovaných územích. Rusko odmítá ten plán podporovat.

     Pro Rusko jsou pohraniční konflikty pákou, kterou může využít pro vliv vté oblasti. Rusko neposkytuje ekonomické pobídky, ale rozhodně má dost zbraní.

     Lidé v Doněcku a Luhansku jsou ve velmi špatné situaci, nemají přístup k běžnému vzdělání, lékařské službě a dalším vládním službám. Obyvatelé jsou rukojmími ruských okupačních úřadů a Ukrajina nemůže dělat nic než vyjednávat s Ruskem, které teď její účast nepřipouští.


TP:

     Píšete, že všechno závisí jen na ruských politických rozhodnutích, která blokují všechny plány. Kdybyste rozhodoval o bezpečnosti Ruska, přijal byste takový plán? Nemělo by se na tom NATO a Rusko dohodnout? Výsledek působení mírových sil OSN je vidět na středním východě; v tom vidím důvod Lecomteho důrazu na rozdílnost situace tam a na Ukrajině, který se Vám tak líbil. Neměly by Rusko a NATO monitorovat tu hranici společně? Projevuje Ukrajina jasně svůj zájem na dohodě Ruska s NATO?


     Co by ukrajinští, NATO a ruští politici měli podle Vás odpovědět na otázky z našeho námětu pro světové politiky?